Kalendarz 2021- “Owady naszej łąki”

Kalendarz 2021- “Owady naszej łąki”

Kalendarz – “Owady naszej łąki” jest dla nas czymś wyjątkowym. Stanowi ukoronowanie kolejnego rozdziału, naszego projektu łąki kwietnej w Sobótce. Nie ma sensu rozwodzić się nad tym ile czasu, sił, pieniędzy i energii włożyliśmy w ten projektu, bo jeszcze go nie zakończyliśmy 😀 Więc darujemy sobie żmudne podsumowanie, bo jeśli śledzicie nasze poczynania wiecie doskonale co robimy, a przede wszystkim po co to robimy.

Kalendarz który Wam prezentujemy jest nasz. Wykonaliśmy go sami od zera. Od stworzenia łąki kwietnej dla naszych owadów, przez zasianie dla nich kwiatów,pielenie chwastów i szukanie naszych “modeli” pośród bogactwa przyrody jaki stworzyliśmy, w naszej małej oazie.

Okazy złapane w kalendarzu, to w pewnym sensie małe cuda, które zachwycały nas swoją obecnością podczas wizyt na łące kwietnej.

Zrobiliśmy co mogliśmy by kalendarz był tak jaki sobie wymarzyliśmy rok temu. My jesteśmy zachwyceni, bo to efekt naszej ciężkiej 2 letniej pracy i ogromną radość dawało nam obserwowanie jak nasz projekt dojrzewa.

10 powodów dla których musisz mieć ten kalendarz!

1.Wszystkie zdjęcia w kalendarzu zostały wykonane przez nas, na naszej łące kwietnej lub w jej okolicach.

2.Dochód ze sprzedaży kalendarza przeznaczymy w 100% na rozwój naszej łąki kwietnej.

3. W kalendarzu znajdziesz ciekawe informacje na temat owadów w nim umieszczonych.

4. Kalendarz będzie stanowił doskonałą ozdobę każdego wnętrza.

5. Pokazując nasze owady najbliższym, sprawisz że będą baczniej obserwować przyrodę.

6. I tak potrzebujesz kalendarza, więc lepiej mieć ładny i przyjazny środowisku, zamiast jakiegoś tam marketowca.

7. Realnie przyczynisz się do zwiększenia bioróżnorodności w naszej okolicy.

8. Przejrzyste kalendarium nie pozwoli zapomnieć Ci o świętach i ważnych wydarzeniach.

9. Docenisz naszą pracę w tworzeniu tego kalendarza i łąki kwietnej.

10. Serio jeszcze to czytasz? Za mało Ci argumentów? Szacun

Kalendarz jest formatu A3

Wysyłka kalendarza w połowie Listopada.

Parę słów o naszym projekcie.

Dla osób które nie wiedzą czym się zajmujemy i dlaczego kalendarz jest dla nas “częścią drogi”, przygotowaliśmy naszą historię w pigułce. Marketingowcy kazali by napisać, że przeczytanie zajmie 3 minut, lecz dla nas opowieść o tym zajęłaby cały wieczór przy butelce Chianti.


Kalendarz “Owady naszej łąki 2020” jest częścią większego planu. Otóż od 2018 roku, jesteśmy osobami dzierżawiącymi zacny teren na terenie naszej gminy. Całość to prawie … 3,5 ha, czyli jest gdzie się chować 😀 Postanowiliśmy przystosować ten teren dla owadów z naszej okolicy. Pierwszym krokiem do stworzenia tego miejsca było, założenie łąki kwietnej. Temat okazał się ciężki, bo najpierw bardzo długo szukaliśmy osoby do przystosowania tereny pod łąkę, lecz udało się nam znaleźć (w ostatniej chwili) osoby które przygotowały nasz teren. Następnie za sprawą niesamowitych osób, wydaliśmy kalendarz “Królowe Pszczół” z którego dochód przeznaczyliśmy na zakup części nasion na naszą łąkę kwietną. Następnie teren musieliśmy ogrodzić, żeby dzika zwierzyna nam nie zniszczyła terenu. Nasiona wysialiśmy pod koniec Kwietnia 2020 roku i efekt przerósł nasze oczekiwania. Nasza łączka zakwitła z końcem czerwca i kwitła, aż do ostatnich dni Października.


Ciekawe jest, że pisząc to wydaje się to chwilą, a poświęciliśmy na to ogromną ilość czasu i pracy. Ale cóż. Czas i tak płynie. Wiecie co mam na myśli.

O kalendarzu

To właśnie na naszej łące złapaliśmy nasze owady, oprócz Pazia Królowej, bo to już raczej rzadkość w naszym terenie. Na naszej łące i na naszych kwiatach, złapaliśmy ich mieszkańców. Chyba jednym z cudowniejszych zdjęć z kalendarza to zdjęcie Zadrzechni Fioletowej, która pojawiła się w Sobótce pierwszy raz od wielu lat. Cudowne spotkanie. Zdjęcia dobieraliśmy tak żeby Was nie wystarczyć, dlatego mamy nadzieje że przypadną Wam do gustu, a informacje w nim zawarte pomogą Wam poznać “naszych mieszkańców”.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *